Linak DESKLINE® Set of 2 Lifting column DL9 stroke 650 mm up to 800 N in 38mm/s
€464.64 *
US$490.75
delivery time: 3-4 days
Product information "Linak DESKLINE® Set of 2 Lifting column DL9 stroke 650 mm up to 800 N in 38mm/s"
The DESKLINE DL9 column is a round, three-part column that is perfect for office desks. Due to the inverted construction, it has a very compact and clear design, also because the system does not require a crossbar.
The three-part construction ensures a short installation dimension with a long stroke length, making the DL9 the ideal choice regardless of the height of the person using the desk.
Linak DL9 2-piece set consisting of:
- 2x Linak DL9
- 2x motor cable 1m
- 1x CBD6S 2-fold
- 1x power cable
- 1x handset
| Available set: | 2 |
|---|---|
| Compatible with DESKLINE control units and all DESKLINE operating elements: | Yes |
| Duty cycle: | 10 % |
| Force (pressure): | 1600 N |
| Force (pull): | 0 N |
| Hall sensor (enables parallel operation with control units): | Yes |
| Installation dimension: | 560 mm |
| Mains voltage: | 120 V / 230 V |
| Single or 2, 3, 4 use in parallel possible: | Yes |
| Speed: | 38 mm/s |
| Stroke: | 650 mm |
Login