Linak DESKLINE® Set of 4 DL11XL lifting columns Stroke 965 mm up to 600 N in 38mm/s
Product information "Linak DESKLINE® Set of 4 DL11XL lifting columns Stroke 965 mm up to 600 N in 38mm/s"
Linak DL11XL DESKLINE®, the compact three-part electric lifting column with round profiles. With its long stroke length and short installation dimension, the lifting column is perfect for tables for people of all heights. The compact motor housing is barely visible in frame constructions and is suitable for the Kick & Click top frame, making it particularly easy to install. It is available in several standard colours and is therefore suitable for a wide range of table designs.
Linak DL11XL set of 4 consisting of:
- 4x Linak DL11XL
- 4x motorised cable 1m
- 1x CBD6S 4-way
- 1x power cable
- 1x hand switch
| Available set: | 4 |
|---|---|
| Compatible with DESKLINE control units and all DESKLINE operating elements: | Yes |
| Duty cycle: | 10 % |
| Force (pressure): | 2400 N |
| Force (pull): | 0 N |
| Hall sensor (enables parallel operation with control units): | Yes |
| Installation dimension: | 740 mm |
| Mains voltage: | 120 V / 230 V |
| Single or 2, 3, 4 use in parallel possible: | Yes |
| Speed: | 38 mm/s |
| Stroke: | 965 mm |
Login
1 review
23 February 2022 14:27
Livraison rapide en France
Nous avons commandé celui-ci il y a quatre jours. Nous avons reçu la livraison rapidement. La qualité est très bonne. Nous sommes très satisfaits de la colonne élévatrice.